Urodziny w Muzeum

Chcesz spędzić niezapomniane chwile w muzeum?  

Proponujemy zorganizowanie urodzin w Muzeum, ponieważ jest to doskonała okazja do spędzenia niezapomnianych chwil w klimatycznych pomieszczeniach, w otoczeniu historycznych przedmiotów i niezwykłych dzieł sztuki.

W ramach usługi oferujemy przyjęcia w formie tematycznych, kreatywnych zajęć warsztatowych, dostosowanych do wieku i zainteresowań uczestników. Zapewniamy obsługę doświadczonych edukatorów, wszystkie niezbędne materiały plastyczne, niecodzienną atmosferę i całą moc wrażeń!

Oferujemy organizację przyjęć urodzinowych dla dzieci w wieku 6-12 lat, podczas których łącząc zabawę z nauką nasi goście przeżyją niesamowity, magiczny dzień.

Do wyboru trzy tematy przyjęć:

Archeologiczna skrzynia skarbów

Kto z nas za młodu nie był archeologiem? Zaczyna się zwyczajnie – od kopania skarbów w piaskownicy. Uczestnicy zabawy archeologicznej, pod okiem prawdziwego archeologa, będą mogli sprawdzić się w roli poszukiwacza artefaktów z przeszłości. Za pomocą specjalistycznych sprzętów – łopatek i pędzelków – będą odkopywać różne skarby w specjalnie przygotowanej skrzyni z piaskiem. Przy tej okazji archeolog opowie o tym, jaką historię ukrywają w sobie zabytki archeologiczne oraz co tego typu przedmioty mogą nam powiedzieć o życiu w bardzo odległych czasach. Dzieci będą mogły dowiedzieć się między innymi:

  • Co może być dla nas skarbem?
  • Co mogło być skarbem dla naszych przodków?
  • Co współcześnie uważamy za przedmioty szczególnie wartościowe?

UWAGA: dotyczy tylko pierwszego pakietu – do 10 osób.

Muzealny poszukiwacz skarbów

Oferta dla dzieci, chcących sprawdzić się w roli „detektywa historii”. Zabawa polega na poszukiwaniu na poszczególnych piętrach muzeum przedmiotów, które należy zlokalizować na podstawie wskazówek w formie zagadek. Podczas trwania zabawy, opiekun grupy naprowadza dzieci na właściwy trop, opowiadając ciekawe historie o niektórych przedmiotach z dawnych czasów:

  • Dlaczego naczynia cynowe były niebezpieczne?
  • Dlaczego kuferek na cukier był zamykany na klucz?
  • Jak robiono zdjęcia w dawnych czasach?

 „Detektywi” poznają wiele tajemniczych historii, których próżno szukać w podręcznikach i z pewnością nie są szeroko omawiane podczas lekcji w szkole. Kto wie? Może uczestnicy tej zabawy poważnie zainteresują się historią?

W malowanej skrzyni wiannej

Zabawa polegająca na odnajdywaniu w przestrzeni muzealnej przedmiotów, które zwyczajowo przechowywano w „kaście” – czyli tzw. skrzyni posagowej.

Zabawa rozpoczyna się krótką prezentacją multimedialną, pokazującą, jak dawniej wyglądały skrzynie posagowe, jaka była ich funkcja oraz co w takiej skrzyni mogło się znaleźć. Następnie grupa rozpoczyna poszukiwania przedmiotów, które należy zebrać i umieścić w skrzyni wiannej, znajdującej się na trzecim piętrze muzeum w Sali Etnograficznej. Przedmioty są umieszczone na stałych ekspozycjach muzealnych w taki sposób, aby nie pasowały do całości aranżacji (np. serwetka ze wzorem kaszubskim na stole gdańskim lub drewniana łyżka w talerzu cynowym itp.). Grupa wraz z przewodnikiem ma za zadanie odnaleźć wszystkie przedmioty i umieścić je w skrzyni posagowej – szykując tym samym posag dla panny młodej.

Zabawa rozwija kreatywność i spostrzegawczość, uczy zapomnianego już zwyczaju przygotowywania posagu dla panny młodej. Przy tej okazji osoba prowadząca zajęcia opowiada wiele ciekawych historii związanych ze skrzyniami posagowymi:

  • Gdzie można było kupić skrzynię?
  • Co robiono gdy posag był zbyt skromny?
  • Jak wyglądały przenosiny skrzyni do domu męża?
  • Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w zabawie etnograficznej, która dopełni przebieg urodzin solenizanta.

Zagadki z kaszubskiej chatki

Z czym kojarzy się sierp? Co nie je nie pije a chodzi i bije? Co to za panna co stoi za drzwiami i jest obsypana śmieciami? Te i inne zagadki czekają na uczestników etnozabawy, która polega na odnajdywaniu przedmiotów w przestrzeni izb etnograficznych.

Śladami muzealnych zwierząt

Podczas zabawy dzieci zwiedzą wystawy muzealne w przestrzeniach których będą poszukiwać wizerunków zwierząt ukrytych na zabytkach. Prowadzący zabawę w przystępny sposób opowie o eksponatach w nawiązaniu do dzieł sztuki i muzealiów. 

Urodziny urozmaicą warsztaty zanikających rzemiosł do wyboru: garncarstwo, biżuteria z filcowych elementów (broszki, kolczyki, kolie, breloczki), malowanie na szkle, malowanie spersonalizowanych toreb ekologicznych na zakupy specjalnymi kredkami do tkanin, wycinanka ludowa, biżuteria pradziejowa.

Ważne informacje:

Termin przyjęcia należy ustalić z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, telefonicznie: nr 598622414, drogą elektroniczną:  kasa-cepelia@muzeum.lebork.pl lub osobiście w siedzibie muzeum.

Nie organizujemy urodzin w okresie letnim (lipiec, sierpień).

UWAGA!

Przyjęcia urodzinowe odbywają się wyłącznie w soboty w godz. 12.00 – 14.30

Możliwe do wyboru są dwa pakiety: pierwszy do 10 osób, drugi do 15 osób.

Czas trwania przyjęcia: 2,5 godziny.

Koszt: za 2,5 godz. – 500 zł przy pakiecie do 10 osób lub 700 zł do 15 osób.

Kwota ta obejmuje wynajem sali, wstęp do muzeum, opiekę edukatora, materiały potrzebne do zajęć.

Poczęstunek (tort, przekąski, napoje) wyłącznie we własnym zakresie (muzeum zapewnia jedynie naczynia i sztućce jednorazowe oraz wystrój sali, a solenizant otrzyma pamiątkowy plakat z urodzin).

Prosimy o zapoznanie się z REGULAMINEM ORGANIZACJI LEKCJI MUZEALNYCH w FORMIE URODZIN.