Tegoroczna Noc Muzeów była odmienna niż zwykle. Z powodu pandemii Covid19 muzea nie mogły przyjmować zwiedzających w tradycyjnej formie, prezentując wystawy stałe i czasowe, jak również specjalnie przygotowane na ten dzień wydarzenia czy widowiska. Jednak, nie rezygnując z obchodów Nocy Muzeów, chcąc sprostać oczekiwaniom i przyzwyczajeniom naszych widzów, Muzeum w Lęborku przygotowało 5 odcinkowy film pt. „Upiór w muzeum”. Dzięki stronie internetowej, mediom społecznościowym (Facebook) oraz serwisowi YouTube Muzeum w Lęborku miało okazję go udostępnić i spędzić tę noc on – line wspólnie ze zwiedzającymi.
https://www.youtube.com/watch?v=PcC73n6rDMA
Poprzez scenariusz filmu twórcy chcieli uchylić rąbka tajemnicy i choć w dość tajemniczej scenerii, przenieść Państwa w przyszłe przestrzenie ekspozycyjne znajdujące się w budynku Wieży Ciśnień, której podwoje już wkrótce otworzą się dla Państwa. W ramach tego będzie można nie tylko skorzystać z punktu widokowego, ale również obejrzeć pierwszą z dwóch przygotowywanych wystaw archeologicznych w nowym wydaniu. Wystawa ukazująca przede wszystkim jedne z najcenniejszych zbiorów z okresu wpływów rzymskich zostanie ukazana w nowatorskiej odsłonie aranżacyjnej. Ponadto ekspozycja zgodnie z najnowszymi trendami zostanie wzbogacona o nowoczesne technologie ICT. W przestrzeni pojawi się tzw. „ Kącik dla dzieci”, gdzie najmłodsi będą mieli okazję skorzystać z interaktywnej zabawy „Draw Alive”. Przestrzeń dla najmłodszych zostanie zrealizowana dzięki projektowi MUSeum.NETwork, z programu Kreatywna Europa, w którym uczestniczy Muzeum w Lęborku. Interaktywna przestrzeń „Draw Alive” pozwoli na przeniesienie dziecka w świat wirtualnej zabawy. Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć, jak stworzone przez nie kolorowe rysunki ożyją na ekranie w niezmienionych barwach w nowej przestrzeni muzealnej.
Projekt MUSeum.NETwork do którego przystąpiło Muzeum w Lęborku obejmuje nie tylko realizację multimedialnego „Kącika dla dzieci”, ale przewiduje również wprowadzenie aplikacji „Muzeum w kieszeni” na urządzenia mobilne, służącej do indywidualnego zwiedzania wystaw muzealnych oraz przygotowanie filmu prezentującego działania oraz zbiory muzeum. W projekcie udział biorą również Prowincja Padwa – lider projektu oraz partnerzy Butterfly Arc s.r.l. z Włoch, Ris Raziskovalno Izobrazevalno Sredisce Dvorec Rakican ze Słowenii oraz Fundación Santa María la Real del patrimonio histórico z Hiszpanii. Ogólna kwota dla projektu to 325 299 € z czego: 195 178 € stanowi dofinansowanie.