Ferie zimowe w Muzeum

Utworzono: 13-01-2014

FERIE ZIMOWE w Muzeum w Lęborku

 w dniach 18.01. - 2.02.2014 r. wstęp do muzeum na wszystkie wystawy - stałe i czasowe

- bezpłatny dla wszystkich!!!!

A w dni powszednie (tj. od poniedziałku do piątku) o godz. 10.00 i o godz. 13.00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.

 Polecamy:

 Wystawa archeologiczna „Odkrywanie przeszłości”:

W Muzeum w Lęborku prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. W ramach chronologicznie prezentowanej ekspozycji można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. Wśród unikatowych zbiorów odnajdziemy eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale twarzy ludzkich oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich (początki naszej ery). Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.

Wystawa historyczna:

W Muzeum w Lęborku można zwiedzić stałą ekspozycję historyczną dotyczącą historii ziemi lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta Lęborka przez Zakon Krzyżacki. Wystawa prezentuje burzliwe dzieje grodu w Białogardzie, która w swej historii kilkakrotnie była świadkiem walk królów Polski z książętami pomorskimi o wpływy na tym terenie.

Dodatkowo Muzeum w Lęborku prezentuje wystawę czasową p.t. „Artefakty lęborskie”, która jest pokłosiem badań archeologicznych prowadzonych w ramach programu prac konserwatorskich „Ożywienie historycznego centrum Lęborka przez rewaloryzację średniowiecznych obwarowań miejskich na obszarze układu urbanistycznego Starego Miasta”. Pozyskany w trakcie tych badań materiał zabytkowy posłużył do ukazania historii życia zwykłych ludzi żyjących w przełomowych dla naszego miasta latach II wojny światowej, konsekwencją czego był powrót do macierzy.

Wystawa etnograficzna:

Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno - bawialnego.

Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym, poczynając od tych związanych z uprawą ziemi (cep, sieczkarnia, sierpy, wialnia), poprzez te, które były używane przez rybaków (grzebień na węgorze, kosze na ryby, łyżwy rybackie) aż po przedmioty, które znaleźć można było w kaszubskiej kuchni (centryfuga, maselnice, foremki do masła, koryta do wyrobu ciasta chlebowego). Nie brak tu również eksponatów związanych z tkactwem (czesadła do lnu, kołowrotki, warsztat tkacki).

Wśród stałych wystaw można jeszcze obejrzeć Gabinet Paula Nipkowa, Gabinet numizmatyczny i pokaźną kolekcję rzeźb i obrazów naszego lokalnego artysty ludowego Alfreda Lubockiego.

Jeszcze jedną niezwykle ciekawą wystawą czasową jest "Adam i Ewa w sztuce ludowej" prezentowana w Galerii Strome Schody. Eksponaty zgromadzone na tej wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Zachodnio- Kaszubskiego w Bytowie oraz osób prywatnych: Czesława i Sylwii Birr, Zdzisława Grajpera, Stanisława Śliwińskiego oraz Norberta Glińskiego.

Udostępnione będą również dwie baszty: baszta nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentująca broń i uzbrojenie z XIV wieku oraz baszta nr 27 (ul. Basztowa), w której znajduje się niewielka ekspozycja ukazująca sztukę ludową Kaszub oraz ziołolecznictwo uprawiane na terenie Kaszubszczyzny.

W piwnicach Muzeum można będzie obejrzeć film z animacją 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka”.

Dla grup zorganizowanych istnieje mozliwość przeprowadzenia odpłatnie (ze względu na użyte do warsztaów materiały) warsztatów zanikających rzemiosł po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, tel. 598622414. Wszystkie powstałe na warsztatach prace uczestnicy zabierają ze sobą.

Serdecznie zapraszamy!