Konkurs wiedzy o Zakonie Krzyżackim dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych

Utworzono: 13-03-2014

W związku z uczestnictwem w organizacji konkursu wiedzy o Zakonie Krzyżackim, przygotowywanym przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”, Muzeum w Lęborku zawiadamia, że dnia 05.05.2014 r. o godzinie 10:00 w siedzibie Muzeum  odbędzie się gminny etap konkursu dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

Bibliografia obowiązująca na konkursie to:

1.      M. Biskup, G. Labuda, Dzieje Zakonu Krzyżackiego w Prusach, Gdańsk 1986

2.      S. Kuczyński, Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409 – 1411, Warszawa 1960

3.      M. Jackiewicz-Garniec, M. Garniec, Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach

4.      S. Jóźwiak, J. Trupinda, Organizacja życia zakonnego na zamku krzyżackim w Malborku w czasach wielkich mistrzów (1309 – 1457).

5.      P. Pizuński, Poczet Wielkich Mistrzów

6.      Szlakiem Zamków Gotyckich – wydawnictwo Stowarzyszenia

7.      A. Nadolski, Grunwald 1410

8.      Dzieje i kultura Warmii i Mazur, red. I. Lewandowska, Olsztyn 2011/2012

9.     

 

Wszystkie materiały do konkursu znajdują się na stronie internetowej (www.zamkigotyckie.org.pl oraz www.zamek.malbork.pl w zakładkach konkurs).

Finał konkursu wiedzy o Zakonie Krzyżackim odbędzie się w dniu 2 czerwca 2014 roku w siedzibie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w godz. 11.00 – 15.00. Finał konkursu organizowany jest przez Stowarzyszenie z partnerstwem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

 W załącznikach znajduje się regulamin konkursu wiedzy o Zakonie Krzyżackim oraz Bibliografia konkursu dla poszczególnych grup wiekowych na poszczególnych  etapach konkursowych.

Zgłoszenia kandydatów prosimy kierować e-mailem na adres: biuro@muzeum.lebork.pl lub telefonicznie pod numer 59 5622 414 do dn. 21.03.2014.

 

Z każdej szkoły zgłosić można maksymalnie 3 osoby.

 

Zapraszamy młodzież do uczestnictwa w konkursie.

 

Regulamin konkursu wiedzy o zakonie krzyżackim w Prusach

 

1.      Organizatorami konkursu historycznego o zamkach państwa krzyżackiego  są: Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” z siedzibą w Olsztynie oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.

2.       Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów z  16 gmin należących do Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” (Człuchów, Bytów, Lębork, Skarszewy, Nowe, Gniew, Malbork, Dzierzgoń, Sztum, Kwidzyn, Ostróda, Nidzica, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Ryn).

3.      Celem konkursu jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o zakonie krzyżackim, obejmującym obszar dzisiejszej północno- wschodniej Polski oraz obwód kaliningradzki, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień jak:

·       Powstanie i ekspansja Zakonu Krzyżackiego;

·       Organizacja państwa krzyżackiego w Prusach;

·       Wybitne postacie historyczne związane z historią zamków państwa krzyżackiego oraz biskupstwa pomezańskiego i warmińskiego na terenie 16 gmin należących do Stowarzyszenia;

·       Wybitne postacie historyczne związane z historią zamków państwa krzyżackiego na terenie Obwodu Kaliningradzkiego (zamek Balga na terenie miejscowości Wiesiełoje, zamek Gerdauen na terenie miejscowości Żeleznodorożnyj, zamek Labiau na terenie miejscowości Polessk, zamek Neuhausen na terenie miejscowości Gurwejsk, zamek Ragnit na terenie miejscowości Nieman, zamek Saalau na terenie miejscowości Kamienskoje, zamek Taplacken na terenie miejscowości Tałpaki, zamek Waldau na terenie miejscowości Nizowje, zamek Insterburg na terenie miejscowości Czerniachowsk);

·       Gospodarka i kultura na ziemiach pruskich;

·       Stosunki polsko-krzyżackie od XIV do XVI w.;

·       Wielka wojna Zakonu Krzyżackiego z Królestwem Polskim – bitwa pod Grunwaldem;

·       Wojna trzynastoletnia 1454-1466

 

4.       Konkurs składa się z dwóch etapów:

·        I etap (gminny) przeprowadzony zostanie na terenie poszczególnych gmin w dowolnie wybranych terminach, poprzedzających etap centralny konkursu;

·        II etap (centralny) – finał konkursu odbędzie się w dniu 2 czerwca 2014 roku,  w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stębark 1, 14-107 Gierzwałd, od godz. 11.00 do godz. 15.00. Rozpoczęcie konkursu o godz. 11.00.

W finale konkursu w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku udział wezmą zwycięscy, wyłonieni podczas etapu gminnego na terenie poszczególnych gmin w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja.

W związku z powyższym każdą gminę reprezentuje trzech finalistów I etapu (gminnego)konkursu, po jednym z każdej kategorii wiekowej. Każdemu uczestnikowi etapu centralnego konkursu towarzyszy tylko jeden opiekun.

 

5.      Obywa etapy konkursu (gminny i centralny) przeprowadzone zostaną w formie testu pisemnego. Etap gminny konkursu zostanie przeprowadzony w formie testu pisemnego –zaznacz odpowiedzi prawidłowe, wg załączonej propozycji. Etap centralny konkursu przeprowadzony zostanie w formie testu pisemnego typu samodzielna odpowiedź uczestnika na pytanie.

 

6.      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja konkursowa, w której skład wejdą przedstawiciele Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku  oraz Stowarzyszenia.

 

7.      Nagrody w finale konkursu zostaną przyznane w dwóch kategoriach (miejsca I – III): szkoły podstawowe oraz gimnazja. Laureaci finału konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.

 

8.      Uczestnictwo w etapie centralnym (finale konkursu) można zgłaszać po przeprowadzeniu etapu gminnego. W terminie do 23 maja br.  należy przesłać do Biura Stowarzyszenia nazwiska zwycięzców pierwszych miejsc etapu gminnego konkursu, na adres e – mail: info@zamkigotyckie.org.pl lub fax: 89 535 32 76.

 

9.      Koszty związane z organizacją konkursu na etapie gminnym, jak również koszty dojazdu uczestników na etap centralny konkursu pokrywane są przez gminy.

 

10.   Koszty organizacji etapu centralnego konkursu pokrywane są przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku w zakresie ustalonym pomiędzy partnerami.

 

11.   Zakres wiadomości niezbędnych do przygotowania do konkursu obejmuje tylko materiał wskazany w bibliografii konkursu. Bibliografia dostępna jest na stornie internetowej Stowarzyszenia www.zamkigotyckie.org.pl , w zakładce: konkurs.

 

12.   Decyzją Zarządu Stowarzyszenia w etapie centralnym konkursu nie biorą udziału zwycięzcy 1,2,3 miejsc finału konkursu z roku poprzedniego, w tej samej kategorii wiekowej.