Szkoła podstawowa klasy VI - VIII

Etnografia

3.9. Kaszuby jak malowane

Prelekcja zawiera ogólne zagadnienia związane z kultura kaszubską. Przedstawione zostaną charakterystyczne cechy regionu – kultura materialna Kaszub, charakterystyczne cechy języka kaszubskiego, muzyka Kaszub, elementy przyrody oraz reprezentatywne miejsca tej części Pomorza.

Przedszkole/Szkoła

Zwiedzanie wystawy etnograficznej

Prezentacja multimedialna

Grupa: do 30 osób

60 min

3.10. Światowid i spółka. Panteon bóstw słowiańskich w obrazkach Zofii Stryjeńskiej

Prezentacja przybliża znakomitą twórczość artystki, która jak nikt inny, potrafiła przenosić motywy ludowe na papier.

ok. 60 min

3.11. W malowanej skrzyni wiannej, czyli co skrywa kuferek?

Lekcja opowiada o tradycjach związanych z gromadzeniem wiana. Podczas lekcji dowiemy się co najczęściej wkładano do kuferka, kiedy zaczynano gromadzenie wiana oraz w jakich okolicznościach wiano przekazywano prawowitej właścicielce.

ok. 60 m

3.12. Kogutek, kodra i leluje – folk design w wycinance ludowej

Lekcja muzealna poświęcona historii wycinanki w Polsce. Opowiada o najbardziej typowych wzorach i kolorach, które pojawiają się w tradycyjnej wycinance ludowej.

ok. 60 m