Europejskie Dni Dziedzictwa 18-19.09.2010 r.

Utworzono: 10-09-2010

Muzeum w Lęborku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zaprasza do zwiedzania MUZEUM w dniach 18 – 19 września 2010 r. w godz. 10.00 – 16.00 – wstęp do muzeum będzie w tych dniach bezpłatny.

 

Proponujemy dwie wystawy czasowe:

 

  1. „W kadrze zatrzymane. Historia fotografii”.

Na wystawie zgromadzono ok. 1500 eksponatów, m.in. wypożyczonych z Muzeum Fotografii WSG w Bydgoszczy, lokalnych fotografów i pasjonatów – Andrzeja Seweryńskiego, Krzysztofa Falcmana i Jana Przychody oraz ze zbiorów własnych Muzeum w Lęborku. Można zobaczyć pierwszy aparat fotograficzny – camera obscura (rekonstrukcja) urządzenie nazwane i opisane przez Leonarda da Vinci; rzadko spotykany podręczny zestaw do retuszu i podkolorowania zdjęć z początku XX wieku oraz wyposażenie do retuszu negatywów z przełomu XIX/XX wieku. Ciekawym elementem wystawy jest też aranżacja atelier fotografa z końca XIX wieku, gdzie można zobaczyć specjalny statyw do podtrzymywania głowy osoby fotografowanej, gdyż w tamtych czasach naświetlanie jednego zdjęcia mogło trwać nawet pół godziny, stąd takie sztywne pozy na zdjęciach. Są też płytki szklane – negatywy - i zrobione z nich odbitki. Są aparaty skrzynkowe i mieszkowe z początku XX wieku, a nawet jeden aparat miechowy Pony Promo Nr 6 z ok. 1860 r., pierwsze lampy błyskowe, obiektywy, zbiór miesięczników ilustrowanych Fotograf Polski z 1930 r., stereoskop - przyrząd optyczny, służący do obserwowania fotografii stereoskopowych - fotografia stereoskopowa składa się z dwóch zdjęć tego samego obiektu, ale wykonanych z różnych punktów widzenia; patrzący przez stereoskop widz ma wrażenie przestrzenności i trójwymiarowości oglądanej sceny. Ciekawostką są zdjęcia zrobione współcześnie aparatem typu camera obscura, aparatem skrzynkowym typu ROLBOX i aparatem średnioformatowym – KIJEW z użyciem obiektywu typu rybie oko. Jest też kilka zdjęć pierwszych lęborskich atelier, m.in. znanego fotografa Bruno Riebanda, a przed budynkiem muzeum wystawiona będzie duża fotografia rodziny z początku XX wieku, zwiedzający będą mogli się w nią wcielić i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

  1. „Przepraszamy za usterki. Za chwilę dalszy ciąg programu. HISTORIA TRANSMISJI OBRAZU.

Wystawa zorganizowana z okazji 150 rocznicy urodzin Paula Nipkowa. Paul Nipkow urodził się w Lauenburgu (Lęborku) w 1860 r. w domu przy ulicy Mühlenstrasse 15, w miejscu gdzie obecnie wznosi się kamienica Muzeum w Lęborku. Paul Nipkow zapoczątkował prace nad przesyłaniem ruchomego obrazu. Jest on twórcą wynalazku nazywanego tarczą Nipkowa, urządzenia do mechanicznego wybierania obrazu telewizyjnego stanowiącego podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer telewizyjnych (tzw. telewizja mechaniczna), który umożliwił powstanie współczesnej telewizji. Urządzenie umożliwiało analizę i syntezę obrazu (przetwarzanie obrazu w impulsy elektryczne oraz impulsy elektryczne z powrotem w obraz), stając się podstawowym elementem wynalezionego wiele lat później telewizora. Wystawę zorganizowano ze zbiorów Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Kinematografii w Łodzi, zbiorów własnych Muzeum w Lęborku oraz przy współpracy Filmoteki Narodowej w Warszawie i Narodowego Archiwum Niemiec w Berlinie.

Na wystawie można zobaczyć odbiornik telewizyjny WISŁA B - pierwszy produkowany seryjnie w Polsce telewizor przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne na licencji radzieckiego odbiornika Awangard w wersjach: Wisła A na lampach rosyjskich i Wisła B częściowo polskich; prototyp odbiornika telewizyjnego KWN – 49 – 4 (wprowadzony do produkcji); prototyp odbiornika telewizyjnego BAIRD - producent: BAIRD, Wielka Brytania z ok. 1940 r.; bardzo ciekawy prototyp odbiornika telewizyjnego (Państwowy Instytut Telekomunikacyjny, Warszawa, ok. 1950 r.) o wymiarach dzisiejszej lodówki: 1020 x 640 x 520 cm oraz najciekawszy odbiornik telewizyjny – prototyp z 1947 r. produkcji polskiej ze zbirów Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. Jest też wiele innych eksponatów związanych nie tylko z telewizją, ale również z kinem. Można się przenieść w czasie i usiąść na kanapie w specjalnie zaaranżowanycm pokoju z lat 50. XX wieku.  Można podziwiać pokój Paula Nipkowa z lat, kiedy studiował w Berlinie, a także skorzystać z okazji i obejrzeć najstarszy zachowany polski film - komedię z 1914 r. zatytułowaną Tajemnica pokoju Nr 100 w kinie z lat 30. XX wieku – specjalnie na tę okazję część Galerii „Strome Schody” „przeobrażona” została w kino z salą kinową na 16 miejsc oraz kasą biletową z okolicznościowymi, symbolicznymi biletami z epoki.

Wystawa prezentowana w Muzeum w Lęborku jest zaledwie „dotknięciem” problemu transmisji obrazu. Można bez końca prezentować sylwetki kolejnych „ludzi renesansu”, którzy wyprzedzali swoją epokę, marząc skrycie, że uda się im wreszcie to, co wydawało się niemożliwe, a mianowicie przesłanie obrazu na odległość. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez kina i telewizji. Te media stały się nieodłączną częścią naszej kultury. Dlatego też warto wrócić choćby na chwilę do początku i poczuć klimat tamtych czasów. Czasów wypełnionych nadzieją i wiarą w to, że można odkryć coś wyjątkowego, coś, co zmieni oblicze całego świata.

 

  1. Wystawy stałe

Na I piętrze wystawę historyczną otwiera w korytarzu ekspozycja XIX - wiecznych miedziorytów reprintów W. Hogartha, angielskiego XVIII - wiecznego rytownika, moralizatora.

W kolejnych salach prezentujemy chronologicznie materiał związany z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Wiek XVII i XVIII reprezentują zabytki meblarstwa tego okresu i zbiór naczyń cynowych. Część ikonograficzną wzbogacają XVIII i XIX wieczne mapy i fotografie miasta z lat 30. XX wieku.

I piętro ekspozycji historycznej zamyka aranżacja wnętrza kuchenno-jadalnego, które łączy tradycję kultury niemieckiej z kulturą powojennej ludności napływowej z Kresów Polskich.

II piętro zajmuje wystawa Odkrycia archeologiczne Muzeum w Lęborku.
Wystawa prezentuje bogaty zbiór zabytków archeologicznych pozyskanych w trakcie badań wykopaliskowych, a związanych z osadnictwem kultury pomorskiej, oksywskiej oraz wielbarskiej. Ekspozycja ukazuje szeroką gamę ozdób, rzeczy codziennego użytku oraz uzbrojenia a także urny twarzowe kultury pomorskiej, popielnice kultury wielbarskiej i naczynia kultury oksywskiej.

Na III piętrze znajduje się wystawa numizmatyczna z zabytkami monet od okresu starożytności poprzez średniowiecze ze wskazaniem na teren miasta Lęborka, okres nowożytny, mennictwo państw rozbiorowych dla ziem polskich oraz monety z początku XX wieku i okresu międzywojennego polskie i obce.

Na tym piętrze znajduje się również gabinet Paula Nipkowa z aranżacją wnętrza z epoki i informacjami o znanym Lęborczaninie i jego badaniach nad przesyłaniem obrazu na odległość oraz schemat tzw. tarczy Nipkowa, który to element posłużył do skonstruowania odbiornika telewizyjnego.

Tutaj także w dwóch salach zaaranżowano izbę kaszubską z eksponatami etnograficznymi, m.in. narzędziami rolniczymi, przyborami codziennego użytku, krosnem tkackim, kołowrotkami, łóżkiem,  itp. a także parą w strojach kaszubskich.

http://www.youtube.com/watch?v=pS3g6z34iA0

http://www.youtube.com/watch?v=_g5Y89pK1oI

http://www.edd.com.pl/

Serdecznie zapraszamy!