Europejskie Dni Dziedzictwa

Utworzono: 26-08-2015

Muzeum w Lęborku organizuje Europejskie Dni Dziedzictwa w dniach 12 i 13 września w godz. 10.00 - 16.00

Wstęp do muzeum w tych dniach jest bezpłatny.

Wystawa „Odkrywanie przeszłości”

W Muzeum w Lęborku prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych. W ramach chronologicznie prezentowanej ekspozycji można poznać prahistorię ziemi lęborskiej na tle najdawniejszych dziejów Pomorza. Wśród unikatowych zbiorów odnajdziemy eksponaty, które znalazły się tu już w czasach przedwojennych, jednakże przeważająca większość pochodzi ze współczesnych badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Na uwagę zasługuje niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych kultury pomorskiej z początków epoki żelaza, na których umieszczono detale twarzy ludzkich oraz rozbudowaną ornamentykę roślinną i astralną. Muzeum szczyci się również pokaźnym zbiorem zabytków z okresu wpływów rzymskich (początki naszej ery). Na tę część ekspozycji składają się liczne ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz broń. Niektóre z prezentowanych egzemplarzy zostały wykonane na terytorium Cesarstwa Rzymskiego.

Wystawa historyczna

W Muzeum w Lęborku można zwiedzić stała ekspozycję historyczną dotyczącą historii ziemi lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta Lęborka przez Zakon Krzyżacki. Wystawa prezentuje burzliwe dzieje grodu w Białogardzie, która w swej historii kilkakrotnie była świadkiem walk królów Polski z książętami pomorskimi o wpływy na tym terenie.

Można również zwiedzić pozostałe stałe ekspozycje, m.in. Gabinet numizmatyczny, Gabinet Paula Nipkowa oraz ekspozycje prezentujące wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno-bawialnego.

Dodatkowo Muzeum w Lęborku prezentować będzie wystawę czasową p.t. „Dawno, dawno temu...”. Na wystawie będzie można zobaczyć zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych w Lęborku w latach 2010 – 2014. W większości przypadków wykopaliska miały charakter ratowniczych badań archeologicznych i odbywały się w ramach realizacji projektowych Gminy Miasto Lębork. Zasięg badanego terenu objął teren starego miasta. Zabytki eksponowane na wystawie pochodzą ze średniowiecza oraz z nowożytności.

Jeszcze jedna atrakcja czeka na zwiedzających - wystawa czasowa malarstwa "NIKIFOR". Eksponaty na wystawę zostały wypożyczone z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

W dniach 12 - 13 września udostępnione będą również dwie baszty, baszta nr 24 (ul. Derdowskiego) 

prezentująca broń i uzbrojenie z XIV wieku oraz baszta nr 27 (ul. Basztowa), w której znajduje się niewielka ekspozycja ukazująca sztukę ludową Kaszub oraz ziołolecznictwo uprawiane na terenie Kaszubszczyzny.

W piwnicach Muzeum można będzie obejrzeć film z animacją 3D „Średniowieczne obwarowania Lęborka". Serdecznie zapraszamy

 https://www.youtube.com/watch?v=qgVCBQeS0Jo

http://edd.nid.pl/page/calendar?id=1647&name=Wystawa-Odkrywanie-przeszlosci

 EDD_2015___plakat_1.jpg