Gabinet numizmatyczny

Na trzecim piętrze Muzeum znajduje się gabinet numizmatyczny, w którym miłośnicy monet, medali oraz banknotów znajdą ciekawe eksponaty z tej dziedziny. Najciekawszą ekspozycją jest tu z całą pewnością tzw. „skarb Lęborka”, który został odnaleziony w 1970 roku podczas wyburzania kamienicy na ulicy Staromiejskiej.

W zbiorach Muzeum znajduje się około 1000 numizmatów: monet, banknotów, medali oraz Notgeldów.

W Gabinecie Numizmatycznym prezentowane są:

•    Monety antyczne Grecji i Rzymu;

•    Monety okresu państwowego ( XIII – XVI w.);

•    Monety okresu państwowego ( XVII – XVIII w.);

•    Monety państw rozbiorowych funkcjonujące na Ziemiach Polskich;

•    Monety Niemiec i Rosji z XX w.;

•    Monety polskie i niemieckie oraz Wolnego Miasta Gdańska z okresu międzywojennego i II Wojny Światowej;

•    Dukaty lokalne oraz Notgeldy lęborskie;

Przy Muzeum działa już blisko 40 lat Koło Numizmatyczne. Obecnie liczy ono szesnastu członków. Spotkania odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca. Członkowie koła na spotkaniach dzielą się swą obszerną wiedzą na temat numizmatów, uzupełniają swe zbiory poprzez zakup monet emitowanych przez NBP oraz biorą czynny udział w życiu społecznym mieszkańców ( organizacja przynajmniej kilku w roku wystaw czasowych, udział w obchodach tzw. „Dni Jakubowych,” itp.)