Warsztaty zanikających rzemiosł

Muzeum w Lęborku organizuje warsztaty zanikających rzemiosł dla różnych grup wiekowych. Warsztaty są odpłatne ze względu na używane do ich przeprowadzenia materiały.

Wszystkie powstałe na warsztatach prace uczestnicy zabierają ze sobą.

Warsztaty można zamówić osobiście lub telefonicznie z wyprzedzeniem tygodniowym (tel. 598622414 lub w siedzibie Muzeum – ul. Młynarska 14/15 w godz. 8.00 – 16.00 od poniedziałku do piątku).

(obowiązuje od 1.03.2024 r.)

Warsztaty

Ilość osób

Wiek uczestników

Czas trwania

Odpłatność

Ręczne czerpanie papieru

Grupy minimum 10 – maksimum 16 osób

Od 5 lat

ok.1 godz.

10 zł/osoba

Witrażownictwo

Grupy minimum 6  - maksimum 10 osób

Od 13 lat

1,5 – 3 godz.

25 zł/osoba

Linoryt

Grupy minimum 8 –  maksimum 10 osób

Od 10 lat

1,5 – 3 godz.

20 zł/osoba

Wycinanka ludowa

Grupy minimum 10  - maksimum 14 osób

Od 6 lat

 1 - 1,5 godz.

10 zł/osoba

Garncarstwo

Grupy minimum 10  - maksimum 20 osób

Od 3 lat

ok. 1 godz.

10 zł/osoba

Quilling

Grupy minimum 10  - maksimum 14 osób

Od 7 lat

1,5 - 2 godz.

15 zł/osoba

Biżuteria z filcu

Grupy minimum 10  - maksimum 20 osób

Od 7 lat

1-2 godz.

15 zł/osoba

Biżuteria pradziejowa

Grupy minimum 10  - maksimum 20 osób

Od 7 lat

1,5 godz.

10 zł/osoba

Malowanie na szkle

Grupy minimum 10  - maksimum 14 osób

Od 7 lat

1 - 2 godz.

15 zł/osoba

Kaligrafia

Grupy minimum 10  – maksimum 15 osób

Od 8 lat

1- 1,5 godz.

10 zł/osoba

Warsztaty okolicznościowe, tzn. wielkanocne, bożonarodzeniowe - grupy od minimum 10 osób do maksimum 20 osób, wiek od 6 lat, czas trwania od 1 do 1,5 godz. - cena 15,00 zł za osobę

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów nie tylko w dni powszednie, ale i w sobotę i niedzielę.

RĘCZNE CZERPANIE PAPIERUwarsztaty mają na celu przybliżenie historii papiernictwa w powiązaniu z zabawą tak, aby w obecnej dobie Internetu uświadomić dzieciom, jaką rolę wciąż odgrywa papier. Uczestnicy poznają technikę ręcznego wytwarzania papieru za pomocą specjalnego sita. Tworzą własne kartki papieru. Warsztatom towarzyszy krótka opowieść o historii papiernictwa.

WITRAŻOWNICTWO - warsztaty mające na celu przybliżenie sztuki witrażowej oraz zapoznanie się z niektórymi tajnikami tego zawodu. Warsztaty te zachęcają do samodzielnego projektowania i zabawy w układanie szklanych kolorowych kompozycji ze szkła specjalnie do tego przygotowanego i łączenia ich za pomocą miedzianych taśm i cyny. Warsztaty dają możliwość stworzenia własnych miniaturowych witraży, biżuterii. Wykonywane metodą Tiffany.

LINORYT – warsztaty mają na celu przybliżenie uczestnikom jednej z technik graficznych druku wypukłego. Linoryt polega na rytowaniu w linoleum lub gumoleum nożem, igłami i dłutami wklęsłymi. Uczestnicy warsztatów poznają podstawowe zagadnienia dotyczące materiału i narzędzi potrzebnych do wykonania linorytu oraz wykonują grafikę w linoleum. Końcowym efektem jest własnoręcznie zrobiona odbitka na papierze.

WYCINANKA LUDOWA – podczas warsztatów uczestnicy poznają historię wycinanki w Polsce, najbardziej typowe wzory i kolory, które pojawiają się w tradycyjnej wycinance ludowej. Uczestnicy tworzą własne wycinanki wzorując się na wycinakach ludowych lub wycinają z przygotowanych wcześniej szablonów.

GARNCARSTWO – to wyjątkowa okazja do rozwijania zdolności manualnych. Warsztaty te pozwalają odkryć jedno z najstarszych rzemiosł rękodzielniczych. Polegają na ręcznym modelowaniu gliny. Każdy z uczestników zdobywa wiedzę na temat garncarstwa oraz ma możliwość wykonania przedmiotu dowolnymi metodami tj. metodą wygniatania czy metodą wałeczkową.

QUILLING - to bardzo ciekawa technika pracy z papierem. Polega ona na zwijaniu wąskich pasków papieru (pasków do quillingu), ich odpowiednim formowaniu i łączeniu. W technice quillingu wykorzystujemy wąskie paski (3-10 mm). Do zwijania wykorzystujemy nawijaki i igły do quillingu. Tak zwinięte koło możemy następnie formować by uzyskać wymagany zewnętrzny kształt. Łącząc poszczególne zwinięte elementy, możemy uzyskać płaską bądź przestrzenną pracę.

BIŻUTERIA Z FILCU – w trakcie tych warsztatów wykorzystujemy gotowe arkusze kolorowego filcu, z których wycinamy różne kształty, np. płatki kwiatów, kółka, paski, kształty zwierząt: kotów, ptaków, biedronek, słoni itp., które łączymy ze sobą za pomocą igły z nitką lub kleju. Powstaje w ten sposób unikatowa biżuteria z filcu – zawieszki, naszyjniki, breloczki, broszki, 

BIŻUTERIA PRADZIEJOWA – warsztaty mające na calu zapoznanie uczestników z historią tworzenia biżuterii pradziejowej według oryginalnych wzorów, które przed warsztatami uczestnicy mają możliwość obejrzenia na wystawie archeologicznej. Biżuterię wykonujemy z kolorowej modeliny, którą następnie utwardzamy.

MALOWANIE na SZKLE - ozdabianie szklanych powierzchni kolorowymi farbami. Na czystym słoiczku, szklanej butelce lub na płaskim kawałku szkła (z ramki na obrazek lub zdjęcie) za pomocą czarnej konturówki uczestnicy rysują dowolny wzorek na zewnętrznej ściance naczynia (nie od wewnątrz) lub na płaskiej tafli szklanej. Następnie wypełniają kontury kolorowymi farbami nanosząc je za pomocą pędzelków.

WARSZTATY KALIGRAFII - Warsztaty dla dzieci chcących poznać technikę pięknego pisania. Podczas warsztatów można zobaczyć ciekawe przykłady kaligrafii, samodzielnie wypróbować proste narzędzia kaligraficzne i doskonalić tę zapomnianą dziś umiejętność.