Co zdobi mundur żołnierza WP - nowa wystawa w Muzeum

Utworzono: 18-09-2019

 Muzeum w Lęborku

serdecznie zaprasza

dnia 27.09.2019 r. o godz. 18.00

na wernisaż wystawy 

 CO ZDOBI MUNDUR ŻOŁNIERZA WP

 ODZNAKI PAMIĄTKOWE, OZNAKI ROZPOZNAWCZE, ORŁY, PROPORCZYKI

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Jana Strynowicza.

Ppłk rez. Jan Strynowicz
Urodzony w Lęborku 11 listopada 1965 r., absolwent: Szkoły Chorążych Wojsk łączności w Legnicy 1987 r., Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu 1993 r., Politechniki Warszawskiej 1997 r., Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie 2003 r.

Współautor książek: Żołnierz polski w działaniach poza granicami państwa; ordery i odznaczenia, odznaki i oznaki pamiątkowe, W-wa 2016; Wojsko Polskie; ordery i odznaczenia, odznaki pamiątkowe  -  oznaki rozpoznawcze, W-wa 2017 r.
W przygotowaniu do wydania: Wojsko Polskie w misjach i operacjach stabilizacyjnych 1953- 2018, odznaki i oznaki pamiątkowe, ordery i odznaczenia.
Od 1987 r. do 2008 r. pracował na różnych stanowiskach w instytucjach centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, odpowiedzialnych za zapewnienie łączności dla kierownictwa resortu poczynając od stanowiska technika, a kończąc na stanowisku Szefa Wydziału Bezpieczeństwa Systemów Łączności i Informatyki Centralnego Węzła Łączności MON.
W latach 2008 - 2017 starszy specjalista w Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych  Akademii Obrony Narodowej.
Pierwszy kontakt z szeroko rozumianą falerystyką nastąpił bardzo wcześnie - już w szkole podstawowej rozpoczęło się zbieranie orzełków i emblematów wojskowych, jednak wtedy było to jedno z wielu zainteresowań. Po ukończeniu Szkoły Chorążych Wojsk Łączności i rozpoczęciu zawodowej służby wojskowej w Warszawie zbieranie nabrało bardziej realnych wymiarów: sklepy mundurowe, giełda staroci na Kole, grawerzy zajmujący się produkcją odznak. To było w roku 1989 i trwa do dzisiaj.
Obecnie zakres zbioru obejmuje: odznaki pamiątkowe, proporczyki na beret, orły, korpusówki, oznaki (emblematy) Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Obrony Terytorialnej.
Zbiór lub jego część wystawiany był w:
- Pałacu Prezydenckim,
- Muzeum Wojska Polskiego,
- Muzeum Marynarki Wojennej,
- Akademii Obrony Narodowej,
- Centrum Weterana.

Zbiór liczy około 9000 pozycji.

Plakat_1.JPG