"Podróże wycinanek"

Nowa wystawa czasowa

Utworzono: 11-01-2021

Szanowni Państwo,

pragniemy poinformować, że w naszym muzeum w Galerii "Strome Schody" prezentujemy nową wystawę czasową pt. "Podróże wycinanek". Ekspozycja jest pomysłem Muzeum Częstochowskiego, który narodził się w wyniku zgromadzenia pokaźnej kolekcji wycinanek. Jak sama nazwa wskazuje - wycinanki podróżują po całej Polsce. Kto wie? Może zawędrują w przyszłości poza granice naszego kraju? Jedno jest pewne. W Lęborku będą gościć od początku stycznia do niemalże ostatnich dni marca 2021 roku.

 

Więcej:  https://www.facebook.com/Muzeum-w-L%C4%99borku-602596423138241

Wystawa: zdjęcia 

 

O PROJEKCIE (https://podrozewycinanek.muzeumczestochowa.pl/o-projekcie/)

Podróże wycinanek to projekt, który ma na celu uwolnienie z przestrzeni magazynowych papierowych dzieł rąk ludzkich. Prezentowane przez nas wycinanki powstały na przestrzeni lat 2003–2018. Stworzona z nich ekspozycja została predestynowana do promowania artystów-wycinankarzy oraz idei Konkursów Sztuki Ludowej.
Konkursy, o których mowa wyżej, na stałe wpisały się już w harmonogram działania Muzeum Częstochowskiego. Co trzy lata instytucja staje się ogólnopolskim centrum twórczości ludowej. Przez kilka ostatnich edycji mocno skupiliśmy się na wycinankach w ich formie tradycyjnej i inspirowanej. Podróże wycinanek kończą ten wyjątkowy, niezwykle delikatny i precyzyjny okres w historii Konkursów. Chcemy wrócić do innych dziedzin, a przy okazji pokazać Wam, co udało się nam zgromadzić w zbiorach przez ostatnie lata.

W projekcie bierze udział 31 artystów z całej Polski. Na wystawę składa się 77 wycinanek. Ekspozycji towarzyszą – oryginalna kostka Rubika, gra planszowa oraz bogato ilustrowany katalog.

KATALOG do WYSTAWY

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie:

– Aleksandra Adamas
– Kazimiera Balcerzak
– Weronika Baśnik-Żmijewska
– Genowefa Bączek
– Wiesława Bogdańska
– Anna Ceberek
– Wiesława Chaberek
– Anna Chalimoniuk
– Maria Chrostek
– Maria Ciechańska
– Marek Wacław Judycki
– Czesława Kaczyńska
– Małgorzata Kamińska-Żuber
– Dorota Koman
– Krystyna Kowalska
– Lucyna Kozłowska
– Krystyna Lis
– Mark Maksimovich
– Anna Marczak
– Regina Matuszewska
– Helena Miazek
– Alina Muras
– Genowefa Pabich
– Roman Prószyński
– Helena Rześna
– Zofia Samul
– Halina Siąkajło
– Lilia Sola
– Zofia Tomeczek
– Ewa Wrożyna
– Bożena Wyganowska

Podróże Wycinanek