Wieża Ciśnień w Parku im. B. Chrobrego czynna od 16.10.2020 r.

Utworzono: 15-10-2020

Często słyszy się, że cierpliwość jest kluczem do sukcesu. Długo i cierpliwie czekaliśmy, aż budynek Wieży Ciśnień,

pięknie odnowiony, powita w swych progach pierwszych gości. Ta chwila nastąpi już w ten piątek (16.10.2020 r.).

Taras widokowy, z którego można obserwować panoramę naszego miasta,

będzie czynny w piątki, soboty i niedziele w godzinach 11:00 – 16:00.

Wejście bezpłatne!

Więcej informacji ; https://www.muzeum.lebork.pl/index.php/pl/75-o

W latach 1869-1934 wybudowano 240 wież nazwanych imieniem kanclerza Bismarcka. Na Pomorzu powstało 6 takich budowli z czego do naszych czasów zachowało się 5 (Szczecinek, Okonek, Świdwin, Szczecin i Lębork). Budowa znanej nam dzisiaj wieży ciśnień wiązała się z podjęciem planów budowy miejskich wodociągów. Prace trwały od 1906 roku, ale dopiero znalezienie odpowiednich źródeł wody w pobliżu, oddalonych o 11 km od miasta, Okalic pozwoliło na rozpoczęcie właściwej budowy. Wcześniej mieszkańcy miasta w wodę zaopatrywali się w miejskich studniach. Prace rozpoczęto 1 kwietnia 1910 roku, a ukończono 20 kwietnia 1912 roku. Budynek zaprojektowany został przez lęborskiego architekta o nazwisku Wendel. Już w listopadzie 1912 roku woda popłynęła do pierwszych domów. Lęborska wieża mierzy 31 metrów i poza tym, że stała się elementem sieci wodociągowej, pełniła również rolę wieży widokowej. Posiada 13 – metrową wieżyczkę, która spełniała również rolę wspomnianej platformy obserwacyjnej. Do oświetlania wieży, na czterech narożnikach platformy, zamontowano kandelabr gazowy. Do wieży dobudowano również restaurację „Restaurant Bismarckturm”, która zastąpiła istniejącą wcześniej na tym terenie restaurację „Wilhelmshӧhe”(zlikwidowaną w 1911 roku). Po II. wojnie światowej wieża używana była i w dalszym ciągu jest do celów zaopatrzenia miasta w wodę. Restauracja działała sezonowo jeszcze w latach 60.

Obecnie trwają prace nad przywróceniem jej dawnej świetności. W ramach planowanej rewitalizacji, w odnowionym budynku ma powstać m.in. wystawa poświęcona niezwykle bogatym zbiorom archeologicznym. Przedstawiać będzie prahistorię regionu, począwszy od dziejów najstarszych (epoka kamienia) po wczesne średniowiecze. Wystawa bazować będzie na ogromnym i unikatowym zbiorze zabytków z tego okresu, znajdującym się w Muzeum w Lęborku.

Ponadto, nie zapominając o pierwotnym charakterze budynku jako elemencie sieci wodociągowej miasta, planowana jest ekspozycja przedstawiająca historię wieży ciśnień, jej przeznaczenie oraz schematy działania sieci wodociągowej, która stanowi niepowtarzalny przykład myśli technicznej ówczesnych inżynierów. 

Wieża Ciśnień w Parku im. B. ChrobregoWieża Ciśnień w Parku im. B. Chrobrego