Kobiety bliskie Sienkiewiczowi - nowa wystawa w Muzeum

Utworzono: 27-06-2016

Od 20 czerwca 2016 roku w Muzeum w Lęborku można obejrzeć wystawę „Kobiety bliskie Sienkiewiczowi”, która nawiązuje do ogłoszonego przez Senat RP w 2016 roku - ROKU  SIENKIEWICZOWSKIEGO.

Ekspozycja przybliża prywatne relacje Sienkiewicza z najważniejszymi dla niego kobietami.

Należy do nich m.in.: Maria Kellerówna – pierwsza narzeczona, narzeczeństwo zostało zerwane przez rodziców panny ze względu na niską pozycję Sienkiewicza;

Maria z Szetkiewiczów - wielka miłość Sienkiewicza, pierwsza żona, matka jego dwójki dzieci, która mimo krótkiego czteroletniego małżeństwa naznaczonego chorobą Marii wywarła ogromny wpływ na rozwój twórczości Sienkiewicza.

Po śmierci żony pisarz swoimi problemami dzielił się w codziennej korespondencji z siostrą zmarłej żony - Jadwigą Janczewską. Z tej korespondencji zachowało się do dzisiaj około 600 listów.

Córka Henryka Sienkiewicza – Jadwiga, zwana w domu Dzinką, była niezwykle utalentowaną osobą - malarką, poetką, tłumaczką, bardzo emocjonalnie związaną z ojcem.

Sienkiewicz znany był z dużej wrażliwości na urodę kobiet, tak więc nic dziwnego, że podczas uroczystości w Miłosławiu w 1899 r. zwrócił uwagę na złotowłosą i zielonooką Marię Radziejewską.

Spokojną przystań zapewniła Sienkiewiczowi jego trzecia żona - Maria z Babskich.

Na wystawie zobaczymy również: Wandę Szetkiewiczową (teściowa Sienkiewicza), Helenę Modrzejewską, czy Marię Radziejewską. Wystawę będzie można oglądać do 11 września 2016 roku.

Ekspozycja została wypożyczona z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, wystawę wzbogaciły również prywatne zbiory p. Jana Przychody oraz p. Stanisława Olecha.

Serdecznie zapraszamy.