MIASTA KSIĘSTWA POMORSKIEGO - nowa wystawa w Muzeum w Lęborku

Utworzono: 05-10-2016

Muzeum w Lęborku, Galeria Strome Schody serdecznie zaprasza od dnia 7.10.2016 r. na zwiedzanie nowej wystawy czasowej "Miasta Księstwa Pomorskiego".

Wystawa została wypożyczona z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i potrwa do dnia 22.11.2016 r.

Wystawa „Miasta Księstwa Pomorskiego" jest efektem projektu przybliżającego niezwykły zabytek znajdujący się w zbiorach Zamku Książąt Pomorskich - siedemnastowieczną „Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego" Eilharda Lubinusa. Lubinus przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa Pomorskiego. Największe włości książąt z rodu Gryfitów zostały dodatkowo wyróżnione przy pomocy niewielkich 49 wedut miejskich tworzących bordiurę mapy. Upamiętniony na Mapie Lubinusa obszar Księstwa Pomorskiego pokrywa się w dużej mierze z obszarem dzisiejszego Euroregionu Pomerania, a najważniejsze miejscowości, które uwieczniono na mapie, leżą i po polskiej, i po niemieckiej jego stronie. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów. Mapa Lubinusa to zatem ważny pomnik wspólnego dziedzictwa i wspólnych korzeni dzisiejszych mieszkańców Pomorza.

Założeniem wystawy jest przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki, atrakcją na wystawie są makiety Szczecina, Wolgastu, Barth, Greifswaldu, Szadzka i Marianowa, stworzone na podstawie wizerunków z Mapy Lubinusa oraz mapa ówczesnego Pomorza.

 

Miasta_ksi__stwa_pomorskiegoA3_1.jpg