MY HERITAGE Tomasz Sobisz

Utworzono: 28-03-2013

 Muzeum w Lęborku

zaprasza

dnia 5.04.2013 r. o godz. 18.00

na otwarcie wystawy

Tomasza Sobisza

MY HERITAGE

Tomasz Sobisz ukończył ASP w Gdańsku. Dyplom otrzymał w 1998 roku.
Obecnie pracuje w macierzystej Uczelni w stopniu doktora i jest adiunktem w pracowni prof. Sławoja Ostrowskiego.

Rzeźbiarski  dorobek realizacyjny Tomasza Sobisza  został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami  - m.in. Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury, Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych  w Gdańsku za osiągnięcia artystyczno - projektowe  i realizacje rzeźbiarskie o charakterze martyrologicznym czy ostatnio Nagrodą na Triennale Sztuki Pomorskiej w PGS w Sopocie. W 2012 roku Tomasz Sobisz otrzymał Medal „PRO PATRIA”.

Fragmenty wybranych realizacji zaprezentował w 2011 r. w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku na indywidualnej wystawie „MEMORANDUM” oraz w Gdańsku na indywidualnej wystawie „STABILE” w Gdańskiej Galerii Miejskiej w 2012 roku. Wśród prezentowanych podczas obu wystaw rzeźb znalazły się prace z cyklu - „Morfologia tożsamości”, „Patrimonium” , oraz  „Kolekcję nieśmiertelników". „Memorandum” - było streszczeniem, echem, cytatem i faktycznym odbiciem miejsc pamięci, jakie autor realizował bądź rewitalizował w ostatnich latach. Można tam zauważyć ślady ginących pomorskich i kaszubskich cmentarzy z  XIX w., wytarte płyty epitafijne z gdańskich nekropolii z XVII w., okrutną tajemnicę piaśnickiego lasu, dramat marszu śmierci więźniów KL Stutthof oraz nieśmiertelnych oficerów z Miednoje, Bykowni i Katynia.

Na wystawie „MY HERITAGE” zostanie zaprezentowanych kilka najnowszych małych obiektów rzeźbiarskich oraz dokumentacja fotograficzna wybranych realizacji pomnikowych (premierowo  w takim zestawieniu), ponadto jedna z prac z cyklu „patrimonium”, „kolekcja nieśmiertelników” oraz multimedialny - „stabil 4.33”. Wystawie będzie towarzyszył wykład pt. „MY HERITAGE” o dziedzictwie i budowaniu tożsamości.

Tomasz Sobisz brał udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą.

Sobisz_My_heritage_plakat_1.jpg