Rysunek i rzeźba - Małgorzata Kręcka-Rozenkranz

Utworzono: 11-01-2013

Muzeum w Lęborku

Galeria "Strome Schody"

zaprasza

dnia 18.01.2013 r. o godz. 18.00

na otwarcie wystawy

rysunku i rzeźby

Małgorzaty - Kręckiej Rozenkranz

W programie: piosenki Edith Piaf w wykonaniu Elżbiety Frączek, akompaniament Krzysztof Orzeszko (gitara)

Małgorzata Kręcka - Rozenkranz urodziła się 16 lipca 1962 roku w Kartuzach. W 1987 roku uzyskała dyplom na Wydziale Rzeźby gdańskiej PWSSP w pracowni prof. Edwarda Sitka. Wówczas także otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od ukończenia studiów jest związana zawodowo z ASP w Gdańsku, gdzie w 2005 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Podstaw Projektowania Plastycznego na Wydziale Rzeźby. Czynnie zajmuje się rysunkiem i rzeźbą. W swoich obiektach chętnie posługuje się różnymi materiałami: drewnem, ceramiką, tworzywem sztucznym, tkaniną i aluminium. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i poza granicami kraju; prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych. W tym roku została współtwórcą oraz prowadzącym Pracownię Rzeźby „Fonte d\'Aluminium” w Jacmel na Haiti. Program jest wynikiem nawiązania współpracy z Solidarite Haitienne des Artistes Plasticienes oraz L\'Alliance Francaise w Jacmel            i obejmuje artystów z terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi. Współpraca ma charakter rozwojowy.
Książka Gabriela Garcii Marquez\'a „O miłości i innych demonach” („Del amor y otros demonios”) stała się dla mnie szczególną przygodą. Niezwykła opowieść przesącza się leniwie przez gęstą, gorącą atmosferę Kolumbii czasów niewolnictwa. Opowieść „o małej, dwunastoletniej markizie, której włosy ciągnęły się za nią niczym tren panny młodej i która, ugryziona przez psa, zmarła na wściekliznę, a wsławiwszy się po śmierci wieloma cudami, czczona była w karaibskich osadach.” (G.G.Marquez)
To historia egzorcyzmów, niemożliwej miłości i opętania… Moje rysunki nie są ilustracjami - zostały tylko zarażone szczególną tajemnicą. Ich symbolika jest jednak również bardzo uniwersalna i bardzo osobista.

Kr__cka_Rozenkranz_plakat_1.jpg

Trochę reminiscencji z wernisażu:

http://leborknews.pl/kultura/tajemniczosc-w-galerii/