Tkaniny,aplikacje,kolaże,papier czerpany Bożeny Lwowskiej

Utworzono: 16-11-2012

Muzeum w Lęborku

Galeria "strome Schody"

serdecznie zaprasza

dnia 23.11.2012 r. o godz. 18.00

na otawrcie wystawy

Tkaniny,aplikacje,kolaże,papier czerpany

Bożeny Lwowskiej

"Bożena Lwowska pochodzi z Koszalina. Tu się urodziła i chodziła do szkół. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. St. Duboisa. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Sztuk Pięknych. Dyplom nauczyciela wychowania plastycznego uzyskała w 1989 roku. W latach 1997 - 2000 zainteresowała się Wyższą Szkołą Sztuki Stosowanej w Poznaniu, specjalność: tkanina artystyczna.
Sztuką zajmuje się od zawsze. W swojej pracy pedagogicznej rozbudzała zamiłowanie do malarstwa, kształtowała umiejętności i gusty plastyczne dzieci i młodzieży. Wychowanką Pani Bożeny jest działająca artystycznie w Berlinie autorka filmów animowanych, m.in. filmu pt. ,,Esterhazy", Izabela Plucińska. Lata twórczości zaowocowały swoistym dorobkiem: 8 tkanin, 41 kolaży. Interesuje się również fotomontażem, malarstwem, portretując przyjaciół, krewnych i znajomych.
Ma na swoim koncie 3 wystawy indywidualne i 3 ekspozycje zbiorowe.
Fascynacja sztuką bizantyjską i rosyjską dała początek pierwszym tkaninom i kolażom. Tematyka XVI wiecznych ikon wplata się w nici tkanin i aplikacji. Malarstwo H. Boscha o moralizatorskiej wymowie dało inspirację do tkaniny "Czyściec" i kolaży: "Piekło" i "Niebo". W cyklach: "Anioły" i "Biało-czerwone" symbolom nadaje nowych znaczeń. Tematy: P. Picassa, B. Buffeta, V. van Gogha przetransponowała w pełne uroku i kształtów kolaże."

                                                                                                                                                                      Anna Szczuko