Muzeum w Lęborku
serdecznie zaprasza na
IV DZIEŃ OTWARTY
projektu MUS.NET
programu Kreatywna Europa
21.03.2022 r. w godz. 11.00 - 16.00
Skorzystaj z :
- Aplikacji „Muzeum w kieszeni" do indywidualnego zwiedzania
- Filmu prezentującego zbiory i działalność Muzeum w Lęborku
- Aplikacji „Draw Alive” dla najmłodszych ożywiającej rysunki na ekranie
WSTĘP BEZPŁATNY, Serdecznie zapraszamy!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniu 26 lutego 2022 roku Muzeum w Lęborku przygotowało w Wieży Ciśnień trzeci Dzień Otwarty projektu MUS.NET, program Kreatywna Europa. W ramach projektu zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi realizacjami, które powstały dzięki projektowi. Nasi goście zaznajomili się m. in. z filmem promującym Muzeum w Lęborku, jego działalność, zbiory oraz historię, jak również mogli skorzystać z mobilnej aplikacji „Muzeum w kieszeni” przeznaczonej na potrzeby indywidualnego zwiedzania. Na najmłodszych czekała atrakcja w postaci najnowszej aplikacji „Draw Alive”, która pozwala na ożywianie pokolorowanych rysunków. Nasi najmłodsi goście otrzymali również słodki poczęstunek oraz balony. Dorośli otrzymali koszulki projektowe.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Muzeum w Lęborku serdecznie zaprasza do Wieży Ciśnień
dnia 26 lutego 2022 r. w godz. 11.00 - 16.00
na DZIEŃ OTWARTY
projektu MUS.NET programu Kreatywna Europa
Skorzystaj z:
- aplikacji "Muzeum w kieszeni" do indywidualnego zwiedzania,
- filmu prezentującego zbiory i działalność Muzeum w Lęborku,
- aplikacji "Draw Alive" dla najmłodszych ożywiającej rysunki na ekranie.
Wstęp bezpłatny! Zapraszamy!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W dniu 19.11.2021 r. odbędzie się Dzień Otwarty Projektu MUS.NET, program Kreatywna Europa. W ramach dnia otwartego zapraszamy do zapoznania się z:
- Aplikacją „Muzeum w kieszeni" do indywidualnego zwiedzania,
- Filmem prezentującym zbiory i działalność Muzeum w Lęborku,
- Aplikacją „Draw Alive” dla najmłodszych ożywiającą rysunki na ekranie.
Zapraszamy serdecznie również w sobotę i niedzielę (20-21.11.2021 r.) oraz w późniejszym terminie do korzystania z nowo udostępnionej aplikacji "Draw Alive" dla dzieci.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31.05.2021 r. o godzinie 10:00 odbył się konkurs "Co w kieszeni to i w głowie". Bardzo się cieszymy, że frekwencja wśród zgłoszonych uczestników wyniosła 100%. Wszyscy nadesłali swoje odpowiedzi w wyznaczonym czasie. Ogłoszenie wyników oraz uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w środę (09.06.2021):
I kategoria (dzieci z klas 4-6) o godzinie 12:00 w Wieży Ciśnień.
II kategoria (młodzież klas 7-8) o godzinie 13:00 w Wieży Ciśnień.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników konkursu.
Nagrody ufundowane z projektu MUS.Net oraz przez Urząd Miejski w Lęborku i Starostwo Powiatowe w Lęborku.
.............................................................................................................................................................................................
W ramach projektu MUSeum.NETwork, program Kreatywna Europa, Muzeum w Lęborku realizuje drugi jego etap i przygotowuje aplikację „Muzeum w kieszeni”, w ramach której w przestrzeni muzealnej pojawią się kody QR. Dzięki nim zwiedzający uzyskają dostęp do wiedzy nie tylko o aranżacjach, ale również o wybranych, najciekawszych i najcenniejszych zabytkach. Ogólna kwota dla projektu to 325 299 € z czego: 195 178 € stanowi dofinansowanie.
#musnet;
.............................................................................................................................................................................................
W dniu 16 października 2020 roku Muzeum w Lęborku udostępniło do zwiedzania nowy obiekt – Wieżę Ciśnień. W ramach tego zwiedzający mogli nie tylko zaznajomić się ze specjalnie przygotowaną ekspozycją przedstawiającą schemat działania miejskiej sieci wodociągowej, ale również odwiedzić punkt widokowy z niezapomnianą panoramą miasta Lęborka oraz okolic.
Wieża Ciśnień jest obiektem docelowym jeżeli chodzi o realizację głównych założeń projektu MUSeum.NETwork, program Kreatywna Europa. W ramach tego w Wieży Ciśnień, gdzie powstaje ekspozycja archeologiczna, wydzielona została przestrzeń dla najmłodszych. Jest to miejsce, gdzie dzieci będą miały swoją strefę rekreacji, wyposażoną w najnowsze i unikatowe na rynku polskiej muzeologii narzędzia edukacyjno – rozrywkowe. „Kącik dla dzieci” wyposażony będzie w aplikację tzw. Draw Alive tj. ożywioną ścianę, dzięki której kolorowe rysunki najmłodszych ożyją na ekranie. Niesamowitość tej aplikacji polega na tym, że ożywione rysunki będą nosiły barwy nadane wcześniej przez naszych najmłodszych zwiedzających.
..........................................................................................................................................................................................
W dniu 24 września 2020 roku odbyło się drugie spotkanie partnerów projektu MUSeum. NETwork w ramach programu Kreatywna Europa. W początkowym założeniu, partnerzy projektu mieli spotkać się w Słowenii. Niestety ze względu na pandemię COVID-19, uzgodniono aby spotkanie odbyło się w formie on-line. W ramach wirtualnej sesji partnerzy omówili postępy w pracach nad głównymi założeniami projektu. Agenda spotkania objęła m. in.:
- Omówienie wyników ankietyzacji prowadzonej wśród zwiedzających. Muzeum w Lęborku przygotowało raport dotyczący badania, Raport - Ankieta dla zwiedzających
- Omówienie etapów wdrażania aplikacji „Muzeum w kieszeni”, która pozwoli zwiedzającym zapoznać się z historią wybranych zabytków dzięki przygotowywanym kodom QR. Wprowadzenie aplikacji planowane jest jeszcze w tym roku.
- Omówienie przebiegu adaptacji przestrzeni tzw. „Kącika dziecięcego”, w którym najmłodsi będą mieli okazję skorzystać z najnowszej technologii opartej o wirtualną rzeczywistość, ożywiając własnoręcznie pokolorowane rysunki. Przygotowywana aplikacja ma być wdrożona w pierwszym kwartale 2021 roku.
- Omówienie realizacji filmów promujących instytucje partnerskie oraz projekt.
.......................................................................................................................................................................................
Muzeum w Lęborku przygotowało dla Państwa Ankietę, w której możecie Państwo wyrazić swoją opinię na temat naszej działalności, naszych ekspozycji oraz nowych kierunków rozwoju aranżacji. Ankieta powstała w oparciu o projekt MUSeum.NETwork z programu Kreatywna Europa, do którego Muzeum przystąpiło w 2019 roku.
........................................................................................................................................................................................
Prace budowlane w wieży ciśnień w Lęborku są już niemal zakończone. Pozostały prace wykończeniowe, instalacja urządzeń multimedialnych i specjalistycznych gablot, w których będą prezentowane znaleziska archeologiczne lęborskiego muzeum.
W konstrukcji znajduje się osiem kondygnacji starej wieży i 10 kondygnacji nowej wieży oraz z dwoma poziomami podpiwniczenia. Nowa część wieży ma 23 metry i jest o 3 metry wyższa od "starej" części.
W części wejściowej już działa schemat przepływu wody w wieży ciśnień, zainstalowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, jednak na rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia wieży jeszcze trzeba poczekać. W części wejściowej znajdzie się również monitory, na których będzie można obejrzeć historię wieży ciśnień i rzutnik multimedialny.
Muzeum w wieży znajdzie się na trzech poziomach w tym dwa poziomy zajmą wystawy. Jedno z pomieszczeń wieży zostanie przeznaczone na zdjęcia dawnego Lęborka, które będzie można przeglądać na monitorze dotykowym. W tej samej sali znalazłby się również zdjęcia z lotu ptaka współczesnego Lęborka, podzielonego na sektory.
Dla zorganizowanych grup zwiedzających zostanie udostępniony górny poziom ze zbiornikiem.
Dla zwiedzających będą udostępnione trzy tarasy oraz platforma widokowa, przy czym z tej ostatniej będzie można korzystać także po zamknięciu muzeum.
Najważniejszymi pomieszczeniami wieży ciśnień będą sale ekspozycyjne. To w nich znajdą swoje miejsce eksponaty z wykopalisk m.in w Czarnówku, Wilkowie Nowowiejskim i unikatowe znaleziska z Miastka, odebrane poszukiwaczom, którzy chcieli je nielegalnie spieniężyć. W salach przygotowywane są strefy edukacyjne, miejsca zabaw dla dzieci, strefy do zwiedzania, sale multimedialne.
Muzeum pozyskało środki z Unii Europejskiej na aranżację wnętrza wieży.
W ramach tego będzie można nie tylko skorzystać z punktu widokowego, ale również obejrzeć pierwszą z dwóch przygotowywanych wystaw archeologicznych w nowym wydaniu. Wystawa ukazująca przede wszystkim jedne z najcenniejszych zbiorów z okresu wpływów rzymskich zostanie ukazana w nowatorskiej odsłonie aranżacyjnej. Ponadto ekspozycja zgodnie z najnowszymi trendami zostanie wzbogacona o nowoczesne technologie ICT. W przestrzeni pojawi się tzw. „ Kącik dla dzieci”, gdzie najmłodsi będą mieli okazję skorzystać z interaktywnej zabawy „Draw Alive”. Przestrzeń dla najmłodszych zostanie zrealizowana dzięki projektowi MUSeum.NETwork, z programu Kreatywna Europa, w którym uczestniczy Muzeum w Lęborku. Interaktywna przestrzeń „Draw Alive” pozwoli na przeniesienie dziecka w świat wirtualnej zabawy. Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć, jak stworzone przez nie kolorowe rysunki ożyją na ekranie w niezmienionych barwach w nowej przestrzeni muzealnej.
Projekt MUSeum.NETwork,do którego przystąpiło Muzeum w Lęborku, obejmuje nie tylko realizację multimedialnego „Kącika dla dzieci”, ale przewiduje również wprowadzenie aplikacji „Muzeum w kieszeni” na urządzenia mobilne, służącej do indywidualnego zwiedzania wystaw muzealnych oraz przygotowanie filmu prezentującego działania oraz zbiory muzeum. W projekcie udział biorą również Prowincja Padwa – lider projektu oraz partnerzy Butterfly Arc s.r.l. z Włoch, Ris Raziskovalno Izobrazevalno Sredisce Dvorec Rakican ze Słowenii oraz Fundación Santa María la Real del patrimonio histórico z Hiszpanii.
Ogólna kwota dla projektu to 325 299 euro z czego: 195 178 euro stanowi dofinansowanie z UE.
.......................................................................................................................................................................................
Tegoroczna Noc Muzeów była odmienna niż zwykle. Z powodu pandemii Covid19 muzea nie mogły przyjmować zwiedzających w tradycyjnej formie, prezentując wystawy stałe i czasowe, jak również specjalnie przygotowane na ten dzień wydarzenia czy widowiska. Jednak, nie rezygnując z obchodów Nocy Muzeów, chcąc sprostać oczekiwaniom i przyzwyczajeniom naszych widzów, Muzeum w Lęborku przygotowało 5 odcinkowy film pt. „Upiór w muzeum”. Dzięki stronie internetowej, mediom społecznościowym (Facebook) oraz serwisowi YouTube Muzeum w Lęborku miało okazję go udostępnić i spędzić tę noc on – line wspólnie ze zwiedzającymi.
https://www.youtube.com/watch?v=PcC73n6rDMA
Poprzez scenariusz filmu twórcy chcieli uchylić rąbka tajemnicy i choć w dość tajemniczej scenerii, przenieść Państwa w przyszłe przestrzenie ekspozycyjne znajdujące się w budynku Wieży Ciśnień, której podwoje już wkrótce otworzą się dla Państwa. W ramach tego będzie można nie tylko skorzystać z punktu widokowego, ale również obejrzeć pierwszą z dwóch przygotowywanych wystaw archeologicznych w nowym wydaniu. Wystawa ukazująca przede wszystkim jedne z najcenniejszych zbiorów z okresu wpływów rzymskich zostanie ukazana w nowatorskiej odsłonie aranżacyjnej. Ponadto ekspozycja zgodnie z najnowszymi trendami zostanie wzbogacona o nowoczesne technologie ICT. W przestrzeni pojawi się tzw. „ Kącik dla dzieci”, gdzie najmłodsi będą mieli okazję skorzystać z interaktywnej zabawy „Draw Alive”. Przestrzeń dla najmłodszych zostanie zrealizowana dzięki projektowi MUSeum.NETwork, z programu Kreatywna Europa, w którym uczestniczy Muzeum w Lęborku. Interaktywna przestrzeń „Draw Alive” pozwoli na przeniesienie dziecka w świat wirtualnej zabawy. Najmłodsi będą mieli okazję zobaczyć, jak stworzone przez nie kolorowe rysunki ożyją na ekranie w niezmienionych barwach w nowej przestrzeni muzealnej.
Projekt MUSeum.NETwork do którego przystąpiło Muzeum w Lęborku obejmuje nie tylko realizację multimedialnego „Kącika dla dzieci”, ale przewiduje również wprowadzenie aplikacji „Muzeum w kieszeni” na urządzenia mobilne, służącej do indywidualnego zwiedzania wystaw muzealnych oraz przygotowanie filmu prezentującego działania oraz zbiory muzeum. W projekcie udział biorą również Prowincja Padwa – lider projektu oraz partnerzy Butterfly Arc s.r.l. z Włoch, Ris Raziskovalno Izobrazevalno Sredisce Dvorec Rakican ze Słowenii oraz Fundación Santa María la Real del patrimonio histórico z Hiszpanii. Ogólna kwota dla projektu to 325 299 € z czego: 195 178 € stanowi dofinansowanie.
......................................................................................................................................................................................
W dniu 14 maja 2020 Muzeum w Lęborku uczestniczyło w wirtualnym spotkaniu partnerów projektu MUS.NET. W spotkaniu on-line uczestniczyli przedstawiciele wszystkich partnerów projektowych w tym: Prowincji Padwa – lidera projektu oraz Butterfly Arc s.r.l. (Włochy), Ris Raziskovalno Izobrazevalno Sredisce Dvorec ze Słowenii , Fundación Santa María la Real del patrimonio histórico z Hiszpanii. W ramach spotkania zostały omówione najważniejsze kwestie i działania projektowe. Muzeum w Lęborku przygotowało i przedstawiło raport z pierwszej części przeprowadzonej ankietyzacji, która dotyczyła najlepszych praktyk stosowanych w małych muzeach, w celu przyciągnięcia większej liczby zwiedzających. W ramach spotkania wyznaczono dalszy tok działań w celu realizacji projektu, m.in. przygotowanie ankiety dla zwiedzających, która niebawem zostanie Państwu udostępniona.